środa, 12 stycznia 2011

Domek na narzędzia ogrodnicze

Każdy właściciel ogrodu z czasem gromadzi coraz więcej narzędzi. Na początku są to grabie i sekator, potem szybko pojawiają się kolejne: szpadel, taczki, kosiarka, nożyce, wąż. I rodzi się pytanie: Gdzie to wszystko podziać?
Dostęp do potrzebnych narzędzi ogrodniczych może być kłopotliwy, jeżeli przechowujemy je razem z innymi domowymi sprzętami w garażu czy piwnicy. Zdarza się wtedy, że poszukując małego sekatora czy grabek tracimy wiele czasu. Warto więc mieć dla nich specjalny schowek, zwłaszcza, ze można go wkomponować we wnętrze ogrodu.

Duży czy Mały?
            Składzik taki można zbudować samodzielnie, wymaga to jednak nieco umiejętności ciesielskich. O wiele łatwiej kupić gotową konstrukcję w centrum ogrodniczym lub w firmie produkującej wyroby z drewna. Zapłacimy za nią od 500 do 1300 zł. Jej montaż nie różni się  w zasadzie od składania mebli. Do złożenia powinien wystarczyć młotek i elektryczny wkrętak
            W małych ogrodach, gdzie nie ma miejsca i najczęściej korzystamy jedynie z podstawowych narzędzi ogrodniczych, w zupełności wystarczy składzik w formie szafy. Jednak jeśli mamy więcej sprzętu np. aerator, wertykulator, pompę, dmuchawę czy pojemniki do liści, warto zdecydować się na domek. Na rynku jest dość szeroka oferta również wieszaków na narzędzia, dzięki którym nie musza one leżeć na ziemi i można je wygodnie odwiesić.

wieszak na narzedzia ogrodnicze

Bezpieczne drewno
            Przed montażem składziku trzeba zwrócić uwagę na sposób zabezpieczenia drewna, z którego wykonano jego poszczególne elementy. Zazwyczaj są one impregnowane ciśnieniowo. Niektóre z nich zawierają bejcę dodatkowo barwiącą drewno. Domek musi tez mieć szlachetny dach. Można go zrobić ze zwykłej papy, choć lepiej będzie wyglądała dachówka bitumiczna pokryta barwnym kruszce.
            Uwaga: szczególnie podatne na butwienie są deski znajdujące się najbliżej ziemi oraz podłoga domku. Domki z podłogą z desek muszą być ustawione na betonowej wylewce lub płytach chodnikowych, tak by drewno nie miało kontaktu z gruntem.
            Składzik na narzędzia ogrodnicze trzeba dobrze wkomponować z gruntem, tak by jego bryła nie była zbyt widoczna. Najlepiej pomalować go ciemną lakierobejcą lub zieloną farbą i posadzić pod ścianami pnącza albo wysokie krzewy. Przy wyborze lokalizacji warto wziąć pod uwagę także bliskość kranu z wodą oraz gniazdka z prądem. Taki domek to duże udogodnienie dla każdego ogrodnika, oraz doskonały sposób na utrzymanie porządku w: ogrodzie, piwnicy i garażu.
narzędzia ogrodnicze

Profesjonalne narzędzia ogrodnicze!

4 komentarze:

 1. Każdy facet powinien mieć taki domek, w którym ma możliwość uporządkowania narzędzi, by wszystko w razie potrzeby było pod ręką.

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, jeśli facet lubi majsterkować to powinien mieć taką komórkę na narzędzia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładny domek na narzędzia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam u siebie taki domek, na podwórku. Jest to coś nieocenionego dla majsterkującego mężczyzny.

  OdpowiedzUsuń